Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd
Franciszek kazał przygotować żłób, przynieść siano i przyprowadzić na to miejsce woła i osła. Zwołują się bracia, schodzą ludzie, las rozbrzmiewa różnymi głosami, a owa błogosławiona noc rozjaśnia się licznymi i jasnymi światłami, napełnia pochwalnymi i harmonijnymi śpiewami stając się wspaniałą i odświętną.
Mąż Boży stał przed żłobem przepełniony pobożnością, zalany łzami i radością. Przy żłobie odprawiana jest uroczysta Msza Święta, a Franciszek, diakon chrystusowy, śpiewa świętą Ewangelię”. (Św. Bonawentura )
Osiemset lat temu, w 1223 roku, św. Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą żywą szopkę w małej górskiej wiosce Greccio w środkowych Włoszech. W miejscu, które przypominało mu Palestynę. Zamierzeniem Biedaczyny było uświadomienie ludziom tajemniczego wydarzenia narodzin Jezusa; Jego umniejszenia, wzruszającej pokory i czułej bliskości.
W tym roku obchodzimy 800 – lecie tego wydarzenia.
W związku z tym jubileuszem, w kościele p.w. św. Bonawentury zorganizowano Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd. Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą św, której przewodniczył bp Radosław Orchowicz.
Nawiązując w homilii do franciszkańskiej rocznicy , biskup powtórzył za papieżem Franciszkiem, że żłóbek, ukazując nam Boga wkraczającego w świat, pobudza nas do myślenia o naszym życiu wpisanym w życie Boga i zachęca, abyśmy stali się Jego uczniami, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny sens życia.
„To jest początek drogi miłości” – wskazał bp Orchowicz.
Po zakończonej Eucharystii zebrani w świątyni mogli usłyszeć przepiękne polskie kolędy w wykonaniu zaproszonych chórów. Ich występy poprzedziło słowo o. Arkadiusza Czai, pomysłodawcy i głównego organizatora tego wyjątkowego wydarzenia. Część artystyczną festiwalu poprowadził Paweł Czaja – znany i ceniony mistrz iluzji oraz wolontariusz akcji charytatywnych w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznych, domach seniora, domach dziecka i szkołach oraz Danuta Kaźmierczak Przełożona Wspólnoty FZŚ w Pakości i Radna Ds. Młodzieży w Regionie Poznańskim FZŚ.
Tego dnia w murach naszej świątyni rozbrzmiewały głosy: Zespółu Pieśni Ludowych „Pakościanie” z Pakości i zespółu ludowego „Kłopocianie” z Kłopotowa oraz Chórów: Dziecięcego „Sereno” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie k/Bydgoszczy; „Pro Nobis” z Janikowa k. Inowrocławia; Kameralnego „Regina Familiae” przy Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu , a także franciszkańsko-parafialnego „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa
Gościem specjalnym festiwalu była światowej sławy piosenkarka Krystyna Giżowska. Występ wokalistki był doskonałą okazja do podziękowania jej za 55 lat pracy artystycznej i uhonorowania pani Krystyny specjalnymi nagrodami przez organizatorów.
Uwieńczeniem festiwalu były kolędy zaśpiewane wspólnie przez panią Krystynę Giżowską i zaproszone chóry . Znane melodie i słowa porwały wszystkich zebranych w świątyni do chwalenia Boga poprzez śpiew tradycyjnych kolęd.
Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom za tę ucztę duchową. Niech Boża Dziecina wlewa w nasze serca prawdziwy pokój i dobro.
You must be logged in to post a comment.